Bakan Dönmez’e Kırklareli’deki madenleri sordu

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Kırklareli’deki madenleri sordu. Gündoğdu, son 20 yılda Kırklareli’nde kaç yerli ve yabancı şirkete maden arama ruhsatı verildiği, kaçına verilmediği, ruhsat verilen alanların toplam büyüklüğü ve bu şirketlerin Kırklareli ekonomisine katkılarını sordu. 

CHP Kırklareli Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde Kırklareli’ndeki madenleri gündeme getirdi. “Gelişen ve büyüyen dünyada insanın sağlıklı bir çevrede, sağlıklı bir şekilde yaşama hakkı en kutsal hak olarak kabul edilmektedir. Yaşam hakkı uluslararası bildirgelerin ve anlaşmaların güvencesi altındadır. Kırklareli ve çevresinde yıllardır yürütülen madencilik faaliyetleri bölge ekosistemi üzerinde olumsuz etkilerde bulunmuştur. Bölgede içme ve kullanma su kaynakları tehlike altına sokulmaktadır” açıklamasında bulunan Gündoğdu, Bakan Dönmez’e 4 soru yöneltti. Gündoğdu şu soruları sordu;
“1- Kırklareli ilimizde son 20 yılda (2002-2022) maden arama ruhsatı verilen işletme sayısı kaçtır, bu işletmelerin kaçı yerli kaçı yabancı şirkettir?
2-Son 20 yılda Kırklareli’nde kaç şirketin, kaç maden arama ruhsat talebi kabul edilmemiştir, izin verilmemiştir?
3-Bakanlığınız tarafından 20 yılda Kırklareli’nde maden arama ruhsatı verilen toplam alan büyüklüğü ne kadardır, ruhsat verilen alanların çayır, mera, tarım alanı ve yaşam alanlarına olumsuz etkileri konusunda çalışmanız var mı, var ise çalışma sonuçları nelerdir?
4-Son yılda Kırklareli’nde maden arama ruhsatı verilen işletmelerin Kırklareli ekonomisine katkısı ne olmuştur, Kırklareli’ne ne kadar vergi geliri sağlamışlardır?” (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol