Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden “El Hijyeni Günü” etkinliği

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dünya El Hijyeni Günü kapsamında “Güvenlik için birleşin: Ellerinizi Temizleyin” sloganı ile “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” etkinlikleri yapıldı.
Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, önceki gün “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” etkinlikleri kapsamında hastane içerisinde el hijyenini önemine dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Hastalıklardan korunma ve enfeksiyonların gelişiminin önlenmesinde “el hijyeni” en önemli kriter olarak vurgulanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü olarak belirlenmiştir. DSÖ “Ellerinizi Yıkayarak, Hayat Kurtarın” sloganıyla duyurduğu bugünde özellikle sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumunu artırmayı hedeflemiştir.
Her yıl olduğu gibi bu yılda hastanemizde “Güvenlik için birleşin: ellerinizi temizleyin” sloganı ile “5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü” etkinlikleri yapılmıştır. Yapılan etkinlikte Sağlık Bakanlığımız tarafından DSÖ’nün 2022 yılı kampanyası çerçevesinde hazırlanan çeşitli materyaller kullanılmıştır. Bu materyaller sağlık kurumlarımızdaki el hijyeni etkinliklerinde standardı yükseltmek ve etkinliklerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak amacıyla sunulmuştur.
Bu yılki kampanya teması doğrultusunda Enfeksiyon Kontrol Komitesi ile ortaklaşa planlanan etkinlikte hastanemiz poliklinik girişine stant kurulmuştur. Kurulan stantta Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan günün anlam ve önemini anlatan afişler asılarak el broşürü, magnet ve el dezenfektanı dağıtılmış, farkındalığı ve el hijyenine uyumu arttırmak için yüzyüze bilgilendirmeler yapılmıştır. Her düzeydeki sağlık çalışanlarımızın katılımının sağlandığı ve katılan vatandaşlarımızın bilgilendirildiği etkinliğe Başhekimimiz Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürümüz Özlem Arıkök, Hastane Müdür Yardımcılarımız Hasene Erel, Göknil Açıkel Ozan katılım sağlayarak desteklerini göstermişlerdir. Yaptığımız etkinlikte el hijyeninin “bir kurum kültürü değişikliği gerektirdiği” konusuna odaklanılmıştır” denildi. (E.Yıldırım)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol