Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dünya Emzirme Haftası Etkinliği

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla emzirme odası, çocuk ve kadın doğum polikliniklerinin bulunduğu katta stant açarak
polikliniklere tedavi amacıyla gelen anne ve anne adaylarına emzirme teknikleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydaları, anne sütünün yararı konularında bilgi verdi. Ayrıca
polikliniklere gelen hasta ve hasta yakınlarına lohusa şerbeti ikramında bulunuldu, çocuklara balon dağıtıldı.

“Dünya Emzirme Haftası” ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede her yılın ağustos ayının ilk haftasında kutlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından ilan edilen bu haftanın amacı; tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmak olarak tanımlanıyor. Anne sütü ile beslenme, çocuğun sağlığı ve gelişimi için temel olarak ifade ediliyor. Çocuk sağlığı ile ilgili kuruluşlar, ülkelerin sağlık bakanlıkları, bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri, 6. aydan sonra uygun tamamlayıcı besinler başlanarak emzirmenin en az 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesini öneriyor.
1-7 Ağustos 2022 Dünya Emzirme Haftası kapsamında Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi de bazı etkinlikler gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında emzirme odası, çocuk ve kadın doğum polikliniklerinin bulunduğu katta stant açılarak Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Gülay Sarıçam ve NST Ebesi Mahmure Besler’in de katılımı ile polikliniklere tedavi amacıyla gelen anne ve anne adaylarına emzirme teknikleri, emzirmenin bebeğe ve anneye faydaları, anne sütünün yararı konusunda bilgi verildi. Ayrıca polikliniklere gelen hasta/hasta yakınlarına lohusa şerbeti ikramında bulunuldu, çocuklara balon dağıtıldı.
Kadın Doğum Uzmanı Uzm. Dr. Fulya Oğuz Türkyılmaz’ın katılımı ile kadın doğum, servisinde yatan anne ve anne adaylarına emzirmenin faydaları, anne sütünün yararları konularında bilgiler verilerek küçük hediyeler dağıtıldı. (E.Yıldırım)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol