Kırklareli’nde görülen kanser hastalıklarının sayısını ve kanserin nedenlerini sordu

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yazılı yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Gündoğdu önergesinde “Ülkemizin dört bir yanında plansız ve çarpık sanayileşme sonucu yaşam alanlarımız ve sağlığımız tehdit altındadır. Yaşamın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için olmazsa olmazlarımız; su, hava ve toprak her geçen gün daha fazla kirlenmekte, bu kirlilikte halk sağlığını ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Bozulan çevre dengesi ise; vatandaşlarımızın tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olmakta, yaşam süresini kısaltmaktadır” dedi.
Gündoğdu bu doğrultuda Bakan Koca’ya Kırklareli’ndeki kanser vakalarını sordu. Gündoğdu’nun Bakan Koca’ya yönelttiği 4 soru şöyle;
“1- Kırklareli ilimizde son 20 yılda tespit edilen kanser hastası sayısı kaçtır, en fazla görülen kanser türlerinde ilk üç sırayı hangileri yer almaktadır?
2- Son 20 yılda Kırklareli ilimizde kanser hastalığına yakalanan hastalardan kaçı iyileşmiştir, kaçı yaşamını kaybetmiştir?
3- Yıllara göre kanser hastalıklarında artış var ise koruyucu ve önleyici çalışmalar yapılmakta mıdır, neler yapılıyor?
4- Kırklareli’nde tespit edilen kanser hastalıklarının nedenleri nelerdir, bu konuda araştırma yapılmış mıdır, yapıldı ise sonuçları nelerdir?” (N.Şensöz)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol