Kofçaz’da damlama sulama borusu dağıtıldı

Kofçaz Merkez ve Kocatarla Köyünde Kofçaz-1 sulama göleti alanında damlama sulama yöntemiyle Ayçiçeği ve Silajlık Mısır yetiştiriciliği yapan ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Tohum Dağıtım Projesi”nden faydalanan üreticilere arazilerinde kullanılmak üzere lateral damlama sulama borusu dağıtımı yapıldı.

Kırklareli’nin Kofçaz ilçesinde 2022 yılında Kırklareli İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak hazırlanan, Kofçaz Merkez ve Kocatarla Köyünde Kofçaz-1 sulama göleti alanında damlama sulama yöntemiyle Ayçiçeği ve Silajlık Mısır yetiştiriciliği yapan ve Kofçaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Tohum Dağıtım Projesi”nden faydalanan üreticilere arazilerinde kullanılmak üzere lateral damlama sulama borusu dağıtımı Kofçaz İlçe Müdürü Yalçın Acar ve teknik personelin katılımıyla gerçekleştirildi.
Konuyla ilgili olarak damlama sulamanın önemine ilişkin yapılan açıklamada; “Tarımsal sulamada, kısıtlı olan tatlı su kaynaklarını doğru yöntemlerle ve tekniklerle daha az su, enerji ve iş gücü kullanımı sağlayan teknolojilerin uygulamaya konulması ülkemiz bitkisel üretimimizin daha istikrarlı ve sürdürebilir olması için büyük önem taşımaktadır.
Ülkemizde yapılan sulu tarımda, damlama sulama yöntemi son yıllarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Damlama sulama yönteminin hızla yaygınlaşmasında, damlama sulama yöntemiyle sulama yapılan tarım alanlarından alınan ürünlerde verim artışlarının yüksek olmasının yanında kalite artışı, gübre kullanımındaki azalış, hastalık ve zararlı popülasyonunda azalmalara bağlı olarak ilaç kullanımının azaltılması ve en önemlisi kısıtlı olan su kaynaklarımızın doğru ve etkin kullanılmasıdır” denildi. (E.Yıldırım)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol