Köy okullarının yeniden açılması gündemde

Köy okullarının yeniden kapılarını eğitim ve öğretime açması gündemde. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde öğrenci sayısına bakılmaksızın ilkokul, en az 5 çocuk bulunması halinde ise ana sınıfı açılması söz konusu.
Bu konuda uzun bir zamandır hemen her platformda mücadelesini ortaya koyan Lüleburgazlı siyasetçi, aktivist Hakan Dedeoğlu yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu ifade etti. Dedeoğlu; “26 yıl öncesinde emekli öğretmen Macit Sabır ile Kırklareli Valimize köy okullarının geleceği ile ilgili projelerimizi sunmuştuk. Daha sonra değişen iktidarla bu durdurulmuştu. Bu ayın başında çıkan yasayla köy okullarının tekrar açılması sağlanıyor. Bu beni çok mutlu etti” diyerek şunları kaydetti;
“Bu konunun ülkemin bugünkü ve yarınki geleceği açısından da çok önemli olduğunu hep birlikte gördük. O zaman da söylemiştik, köyden kente değil kentten köye taşımacılık yapılmış olsaydı köylerimizin hepsi birer fabrika olacaktı. 26 yıl sonra bugün gerçekten muhteşem şeyler konuşuyor olacaktık. En azından gıdada yaşanan sağlıksızlıklar bugün bu oranda yaşanmayacaktı. Hatta kanserden bu şekilde bahsetmeyecektik, Ergene bu kadar kirli olmayacaktı. Derelerimiz bu kadar kirli, olmayacaktı. Hepsi birbirine bağlı konular. Ne yazık ki kısır çekişmeler, sadece iktidar ve muhalefet olarak değil, çekememezlikler bizleri hep birlikte buralara getirdi.”
“Yarım kalan konunun tekrar başlayacak oluşu önemli”
“Okulların açılması konusu 4 bakanlıkla birlikte ele alınacak. Bu nedenle ‘köyde öğrenci kalmadı, köyde okul kalmadı’ söylemleri olmayacak. Önce okulun olduğu noktada okullar iyileştirilecek, karardan ben bunu anlıyorum. Bölgesel anlamda öğrenci varsa bu oluşum okula yönlendirilecek. Eskiden en az 10 öğrenciydi, bu kriter 5’e düşürüldü. Diğer tarafta okul olamıyorsa oraya özgü Halk Eğitim veya 4 bakanlığın projeleriyle orada o canlılık sağlanacak. Bunun muhalefeti veya iktidarı yok proje doğru yapıldığı takdirde mutlaka arkasında olmak zorundayız.
26 yıl öncesinde o yarım kalan konunun tekrar başlayacak oluşu önemli.
Herkes en yakınından başlayarak kıymet bilmek, değer vermek, doğruları desteklemek, yanlışları da engellemek zorundayız.” (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol