Şeker ithalatını anımsattı, özelleştirilen fabrikalarını sordu

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 15 Ekim 2022 tarihine kadar 400 bin ton şeker ithalatına izin verildiğini anımsatarak özelleştirilen şeker fabrikalarını sordu. Sorusunu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yönelten Kayan, “AKP Hükümeti olarak; mevcut durum ortadayken, tüm uyarılarımıza rağmen yaptığınız özelleştirmelerin doğruluğuna inanıyor musunuz?” dedi.

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, TBMM Başkanlığına verdiği soru öneresi ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a özelleştirilen şeker fabrikalarını sordu. Kayan önergesinde; “Resmî Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 15 Ekim 2022 tarihine kadar 400 bin ton şeker ithalatına izin verildi. Bu miktar bugüne kadar alınan en yüksek ithalat miktarı. 2020’de 220 bin ton olan şeker ithalatı, bu kararla yaklaşık iki katına çıkarılıyor. Ayrıca, şeker ithalatında gümrük vergisi alınmayacak. Şeker fabrikalarının 2018’de özelleştirilmesi ve ithalat kararı ile pancar üreticileri bir kez daha zarar ettiriliyor.
Şeker pancarı üretiminin sadece pancar üretimi değil; arpa, buğday, ayçiçeği üretimi ve hayvancılık anlamına geldiğini, “şekerin sadece şeker değil aynı zamanda ekmek olduğunu yok sayarak şeker fabrikalarını özelleştiren AKP, Türkiye'yi adım adım ciddi gıda sorunu yaşayan, ithalata bağımlı, kendi kendini besleyemeyen bir ülke haline getirmiştir.”
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin özelleştirilmesi sadece bu sektörde yer alan milyonların değil sağlıklı beslenme hakkına sahip 80 milyonun gıda güvenliği sorunudur. Sadece şeker değil, ekmek sorunudur.
Bu bağlamda;
1- AKP Hükümeti olarak; mevcut durum ortadayken, tüm uyarılarımıza rağmen yaptığınız özelleştirmelerin doğruluğuna inanıyor musunuz?” sorusunu yöneltti. (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol