“Tarımı milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz”

‘Geleceğimiz İçin Tohum’ 2022 TSÜAB Uluslararası Tohum Çalıştayı’nda tohum sektörü temsilcileri ile Antalya’ da bir araya gelindi.
Çalıştaya Tarım ve Orman Bakanı Prof Dr. Vahit KİRİŞÇİ, Bakan Yardımcısı Nihat PAKDİL, TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin TÜRKER, TİGEM Genel Müdürü Hasan GEZGİNÇ, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet HASDEMİR ve İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet AKSOY katıldı.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, tarımın, insanlık tarihi için her zaman stratejik sektör olduğuna değindi. Küresel boyutta iklim değişikliğinin neden olduğu olumsuzluklar, Covid-19 pandemisi ve Ukrayna-Rusya savaşının eklenmesiyle tarım ve gıda sektörleri üstündeki risklerin daha da arttığını vurguladı. Tüm dünyanın, gıda arz güvenliği için ulusal ve uluslararası çözüm yolları aradığını belirten İl Müdürü Aksoy, Türkiye'nin, başta tahıl koridoru mutabakatı olmak üzere birçok uluslararası krizde anahtar ülke haline gelmesinin, tüm dünyanın takdirini topladığını kaydetti.
“Tarımı milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz” diyen İl Tarım ve Orman Müdürü Aksoy, tarımsal üretimin, gelecekte dünya gündemini daha da çok meşgul edeceğini kaydetti. Aksoy; "Dolayısıyla bugün attığımız adımlar, geleceğimize sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara yaşanabilir, gelişmiş bir ülke bırakmak anlamına geliyor. Ülkemiz tarımsal üretim, tarım teknolojileri ve gıda sanayisinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir" dedi.
Açıklamasına devam eden Aksoy; “Kırklareli İlimiz olarak yağlı tohumlarda üretim alanlarının arttırılması, mili ve yerli tarımın, yerli ürünlerin, buğday tohumlarının geliştirilmesi, yeni çeşitlerin bizim bölgemizde geliştirilmesi hususunda Devletimizin destekleri ile ‘Sen Üret Yeter’ diyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. (F.Kurtbayram)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol