Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için “Mezuniyet Töreni” ve mezunların eserlerinden oluşan “Mezuniyet Sergisi” düzenlendi. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı mezunları, düzenlenen törenle belgelerine kavuştu. Öğrencilerin mezuniyet coşkusu yaşadığı törene, okul birincisi 60 yaşındaki Şerif Aslan damga vurdu. Şerif Aslan, ailelerin de katıldığı törende genç arkadaşlarıyla birlikte kep atma sevinci yaşadı.
Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenlenen törene Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Grafik Tasarımı, İletişim ve Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden öğrencilerin mezun olduğu tören, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisi ile başladı. Dinletinin ardından Güzel Sanatlar Fakültesi birincisi, 60 yaşındaki Şerif Aslan duygularını ve mutluluğunu dile getiren bir konuşma gerçekleştirdi.
2018 yılında Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini kazanarak eğitim ve öğretime başlayan Şerif Aslan, “56 yaşımdayken girdiğim ve başarılı olduğum yetenek sınavı ile başlayan hikâyem bugün Fakülte birincisi olarak kürsüde yaptığım bu konuşma ile benim için taçlanmış oldu. Bu başarı elbette ki bir tesadüf değil aksine geçmiş deneyimlerimle, içimde her zaman yaşattığım sanat aşkının bir araya gelmesinin bir sonucu. Dolayısıyla bu başarı bir ilk değil ve biliyorum ki son da olmayacak.” dedi.
Hayat yolculuğum 1962 yılında Malatya’da başladığını ve Türkiye’nin pek çok yerine taşındığını belirten Şerif Aslan, “Bu süreçte çok büyük başarılara imza attım. Bunu özellikle belirtiyorum. Çünkü bu başarıları elde etmemdeki en önemli unsur yaratıcı bakış açımdı. Sadece yaratıcı bakış açısı değil elbette… Çok çalıştım, hep çok çalıştım. Mütemadiyen üretme arzusu ve çabası beni daha üretken daha aktif daha girişimci kılıyordu elbette. Azim, sabır, sebat ve başarma arzusu, yapabileceğim inancı her zaman içimde var oldu. Analitik düşünebilmek, ben bunu da yaparım inancı beni motive eden ve her yeni güne o enerji ile başlamamı sağlayan en önemli faktörler.” ifadelerini kullandı.
Bugünün mezunları ve geleceğin sanatçıları olarak üretecekleri yaratıcı fikirleri düşündükçe heyecan duyduğunu da sözlerine ekleyen Şerif Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yol ve yolculuk yeni başlıyor. Durmadan üreteceğim en zevkli yolculuğuma çıkıyorum şimdi. Vardığım her nokta ki onlar benim heykellerim, beni kucaklayacak, enerjimi tasarlamaktan ve en önemlisi özgün ve biricik olmaktan alacağım ilhamla durmadan üreteceğime şimdiden söz veriyorum.”
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, öğrencilerin eğitim-öğretim yaşamına başlamalarından beri yürüttükleri çalışmaların ve Güzel Sanatlar Fakültesine verdikleri katkının önemine vurgu yaparak, bundan sonraki süreçte de yapacakları çalışmaların ve elde edecekleri başarıların son derece önemli olduğunu belirtti. Öğrencilerin sadece aldıkları eğitim ve mezun oldukları bölümler ile ilgili değil, gelecek yaşamları ile ilgili de pek çok bilgi ve beceri ile donatılmış olarak mezun olacaklarını dile getiren Prof. Melihat Tüzün “Atölyelerde, sıralarda, salonlarda öğrendiğiniz kadar ailelerinizden uzakta yurtlarda, kaldığınız evlerde, yollarda sorunlarınızı çözmeyi ve bu toplumun sorumluluk sahibi bir bireyi olmayı öğrendiniz. Sizlere güvenimiz tam. Salgının dünya çapında yarattığı değişikliklere ayak uydurdunuz. Atölyelerinize ulaşamadığınızda, yaşadığınız yerleri atölye haline getirerek bu süreci geçirdiniz ve öğrencimiz olarak geldiğiniz bu kurumdan şimdi meslektaşlarımız olarak ayrılıyorsunuz. Sanat, geçmiş ve geleceği birbirine bağlar. Bir toplumu millet, bir toprağı vatan yapar. İnanıyoruz ki bu vatan en büyük mutlulukları hak ediyor. Sizlerin topluma bizden çok daha fazlasını vermesini ümit ediyoruz. Sizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe seslenişinde bahsettiği emaneti alacak gençlersiniz. Yarınlar sizleri bekliyor. Yolunuz açık olsun.” ifadelerine yer verdi.
Ailelere, mezun öğrencilere ve evlatlarına verdikleri destekten ötürü de teşekkür eden Prof. Melihat Tüzün, öğretim elemanlarına da seslenerek “Sizlerin bu gayretleri sayesinde gençlerimiz hem Türkiye’nin hem de dünyanın diğer benzer kurumlarının en iyileri olmayı hak ettiler. Onlar akademik olarak işlerinde yetkin, alanlarında bilgili ve yeni dünyanın gerektirdiği tüm donanımlara sahip olarak bugün buradan mezun oluyorlar. Aynı çalışma azmi ve tutkuyla birlikte daha nice genç ve başarılı kuşaklar yetiştireceğimize inancım tam. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer ise Trakya Üniversitesinin büyük bir aile ve mezun öğrencilerin de bu ailenin en kıymetli üyelerinden olduğunu ifade ederek “Sizleri ve hocalarımızı en içten duygularımla tebrik ederim. Bugün buradan mezun oluyorsunuz ama bu bizim için bir ayrılık değil. Biz bir aileyiz ve aileler her zaman evlatlarının yanındadır. Bundan sonraki yaşamınızda da her konuda desteğimizin sizlerle olduğunu, yanınızda olduğumuzu unutmayın. Siz kıymetli öğrencilerimizin başarılarını her daim takip etmeye ve sizlerle gurur duymaya devam edeceğiz. Gittiğiniz her yerde Trakya Üniversitesi mezunu olmanın kıvancını yaşayacaksınız. Üniversitemizi, fakültemizi sadece ülkemizde değil, bütün dünyada aydın birer sanatçı olarak temsil edeceğinize yürekten inanıyoruz. Her birinizi kutluyorum.” dedi. Prof. Ahmet Hamdi Zafer ayrıca, öğrencilerin yetişmesinde emeği olan aileler ile öğretim elemanlarına teşekkür etti.
Protokol konuşmalarının ardından fakülteyi dereceyle bitiren öğrencilere plaket ve belgeleri verildi. Fakülte birincisi Şerif Aslan, plaket ve belgesini Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in elinden aldı. Törende dereceye giren öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından bölümlerini birincilikle tamamlayan öğrenciler ve mezunlara belgeleri takdim edildi. Tören, mezun öğrencilerin meslek andını okuması ve keplerini havaya atmasıyla tamamlandı. Mezuniyet töreninin ardından Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan öğrencilerin özgün çalışmalarından oluşan "Mezuniyet Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. Program, serginin gezilmesiyle son buldu. (Trakya Üniversitesi)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol